W.H. Crain

William Henry Crain

Full Name: William Henry Crain
Date of birth: November 25, 1848
Date of death: February 10, 1896

Terms of Service top

Chamber District Dates of Service Legislatures Party City/County Note Counties in District
S 28 Apr 18, 1876 - Aug 20, 1877 15th (1) (2)   Democrat Indianola / Calhoun   Aransas, Atascosa, Bee, Calhoun, DeWitt, Goliad, Jackson, Karnes, Refugio, Victoria, Wilson

(1) Ellsberry R. Lane, sworn in 16th Legislature, succeeded William H. Crain, resigned 8/20/1877. Members of the Texas Congress 1836-1845; Members of the Texas Legislature 1846-2004, 2005.
(2) 15th Legislature - All Senators except District 7 listed in roll call as Senators elect, oath of office administered, 4/18/1876, p. 1; Drawing of Senatorial Terms, 4/27/1876, p. 98, drew "short term" (two years). Senate Journal. April 18, 1876 April 27, 1876

Biographical Notes and Resources top

Biographical Sketches

Other Resources

  • Report of interview with Senator Crain, a young progressive democrat, on the state of the democratic party, p. 3, 2/12/1880. Galveston Daily News.
  • CRAIN, William Henry (1848-1896). Representative, TX. Biographical Directory of the U.S. Congress.

Photographs

  • Photograph. W.H. Crain, 15th Legislature, State Preservation Board

Composite Photographs on Display in the Capitol

Committee Information top

15th R.S. - 1876
Constitutional Amendments  
Engrossed Bills  
Internal Improvements  
Judiciary No. 2  
Public Buildings and Grounds  
Public Claims and Accounts  
Public Printing  
Retrenchment and Reform  
State Affairs  
Stock and Stock Raising (Chair) 

This website is a work in progress. Information on this website is provided as a public service by the Legislative Reference Library. The Legislative Reference Library makes no representation as to its completeness or accuracy and makes no warranty in regard to its use. Users assume all risk of reliance on the information included on this site.

Have a question, comment or contribution? Email the Library or call 512-463-1252.

Many photos in Texas Legislators: Past and Present are used with permission of the Texas State Preservation Board. For permission to reproduce these photos, please contact the Texas State Preservation Board graphics coordinator at 512-475-3060.