B.D. Martin

Benjamin Dickerson Martin

Full Name: Benjamin Dickerson Martin
Date of birth: February 21, 1823
Date of death: March 28, 1891

Terms of Service top

Chamber District Dates of Service Legislatures Party City/County Note Counties in District
S 10 Apr 18, 1876 - Jan 14, 1879 15th (1)   Democrat Greenville / Hunt   Hunt, Kaufman, Rains, Rockwall, Van Zandt, Wood

(1) 15th Legislature - All Senators except District 7 listed in roll call as Senators elect, oath of office administered, 4/18/1876, p. 1; Drawing of Senatorial Terms, 4/27/1876, p. 98, drew "short term" (two years). Senate Journal. April 18, 1876 April 27, 1876

Biographical Notes and Resources top

Biographical Sketches

  • Biographical sketch in "The State Capital: Extending the International Railroad to Austin - Personal Notices of Senators Elect," 2/27/1876, p. 1. "Dr. Francis." Galveston Daily News.
  • Biographical sketch, pp. 19-21. 53 years old in 1876. "Mr. Martin was once a Whig, and became a Democrat after the disintegration of the Whig party in 1855." Sketches of Legislators and State Officers, Fifteenth Legislature, 1876-1878, 1876.

Military Service Notes

  • Confederate States Army, Captain, Company A, 1st Battalion Sharpshooters, enlistment date 3/1/1863 in Hunt County, Texas. Benjamin Dickerson Martin, born 1823 in Lee County, Virginia, died 1891 in Hunt County, Texas. U.S., Civil War Soldier Records and Profiles, 1861-1865; Texas, U.S., Muster Roll Index Cards, 1838-1900 (enlistment date 5/15/1862 at Greenville, Hunt County); U.S., Confederate Officers Card Index, 1861-1865. Ancestry.com.

Other Resources

Photographs

  • Photograph. B.D. Martin, 15th Legislature, State Preservation Board
  • Photograph. B.D. Martin, Constitutional Convention of 1875 Composite Photo. From the collection of the Texas State Library and Archives Commisison.

Composite Photographs on Display in the Capitol

Committee Information top

15th R.S. - 1876
Agricultural Affairs (Chair) 
Constitutional Amendments  
Engrossed Bills  
Federal Relations  
Finance  
Indian Affairs and Frontier Protection  
Internal Improvements  
Public Printing  
Public Roads, Bridges and Ferries  
State Affairs  
State Penitentiaries  
Statistics of Industry, Public Health and History of Texas  

This website is a work in progress. Information on this website is provided as a public service by the Legislative Reference Library. The Legislative Reference Library makes no representation as to its completeness or accuracy and makes no warranty in regard to its use. Users assume all risk of reliance on the information included on this site.

Have a question, comment or contribution? Email the Library or call 512-463-1252.

Many photos in Texas Legislators: Past and Present are used with permission of the Texas State Preservation Board. For permission to reproduce these photos, please contact the Texas State Preservation Board graphics coordinator at 512-475-3060.