William Edgar Hughes

Full Name: William Edgar Hughes
Date of birth: March 15, 1840
Date of death: July 29, 1918

Terms of Service top

Chamber District Dates of Service Legislatures Party City/County Note Counties in District
H 23 Feb 9, 1870 - Mar 1, 1871 12th (1) (3) (4)   Democrat Weatherford / Parker   Bosque, Callahan, Eastland, Erath, Hood, Johnson, Jones, Palo Pinto, Parker, Shackelford, Stephens, Taylor

(1) 12th Legislature, Provisional Session - Qualified and took the oath of office on 2/9/1870. House Journal.
(2) 12th Legislature, Regular Session - Hughes resigned 3/11/1871, p. 544. House Journal.
(3) Absolom B. Gant, sworn 10/31/1871, succeeded William E. Hughes, resigned 3/1/1871 [sic]. Members of the Texas Congress 1836-1845; Members of the Texas Legislature 1846-2004, 2005.
(4) Party affiliation, Democrat. Texas Almanac for . . . and Emigrant's Guide to Texas.

Biographical Notes and Resources top

Biographical Sketches

Committee Information top

12th R.S. - 1871
Finance  
Indian Affairs  
Private Land Claims  
12th 1st C.S. - 1870
Alleged Illegal Sale of Newspapers by Officers of the House, Select  
Engrossed Bills  
Indian Affairs  
Judiciary  
12th Provisional - 1870
Engrossed Bills  

This website is a work in progress. Information on this website is provided as a public service by the Legislative Reference Library. The Legislative Reference Library makes no representation as to its completeness or accuracy and makes no warranty in regard to its use. Users assume all risk of reliance on the information included on this site.

Have a question, comment or contribution? Email the Library or call 512-463-1252.

Many photos in Texas Legislators: Past and Present are used with permission of the Texas State Preservation Board. For permission to reproduce these photos, please contact the Texas State Preservation Board graphics coordinator at 512-475-3060.