Legislative Reference Library of Texas About the library Site Index
Legislative Reference Library of Texas
your partner in legislative research
Legislative Reference Library of Texas
your partner in legislative research

LRL Home - Legislators and Leaders - Texas Legislators: Past & Present - Member profile

John W. Posey John W. Posey
Full Name: John W. Posey
Date of birth: October 10, 1840
Date of death: June 14, 1911

Terms of Service top
Chamber District Dates of Service Legislatures Party City/County Note Counties in District
H 28 Feb 9, 1870 - Jan 14, 1873 12th (1) (3) (4)   Democrat Georgetown / Williamson   Bell, Brown, Coleman, Comanche, Concho, Coryell, Hamilton, Hays, Lampasas, McCulloch, San Saba, Travis, Williamson
(1) Name listed J.W. Posey. House Journal.
(2) Posey qualified and took the oath of office on 2/9/1870, p. 8. House Journal.
(3) Name listed J.M. Posey. Members of the Texas Congress 1836-1845; Members of the Texas Legislature 1846-2004, 2005.
(4) Party affiliation, Democrat. Texas Almanac for . . . and Emigrant's Guide to Texas.
 
Biographical Notes and Resources top
Biographical Sketches
  • Biographical sketch, Volume II, pp. 685-686. A History of Central and Western Texas, 1911.
  • Other Resources
  • J.W. Posey, birth date 10/10/1840, death date 6/14/1911, occupation: City Attorney. FamilySearch Texas Deaths, 1890-1976.
  • J.W. Posey (1840-1911), interment in Granger City Cemetery, Granger, Williamson County. Find a Grave.
  • Obituary, "Mortuary: Captain John W. Posey," 6/16/1911, p. 2, Granger, Tex., dateline June 15. "Served this county in the legislature in the reconstruction days of the '60s"; Granger city attorney at time of death. Galveston Daily News.
  • Mentioned in "Through the Years - San Saba Representatives in Legislative History," 4/1/1948, p. 9. San Saba News.
  • Photographs
  • Photograph. John W. Posey, 12th Legislature, Austin History Center
  • Composite Photographs on Display in the Capitol
  • Democratic Members of the House of Representatives, 12th Legislature, April 18, 1871 (Austin History Center). Austin History Center.
  • Committee Informationtop
    12th Adjourned - 1871
    Commerce and Manufactures  
    Enrolled Bills  
    12th R.S. - 1871
    Enrolled Bills  
    Immigration  
    Judiciary  
    Public Lands and Land Office  
    12th 1st C.S. - 1870
    Conduct of Comptroller A. Bledsoe, Select Committee  
    Division of the State, Select  
    Judiciary  
    Public Buildings and Grounds (Chair) 
     

    This website is a work in progress. Information on this website is provided as a public service by the Legislative Reference Library. The Legislative Reference Library makes no representation as to its completeness or accuracy and makes no warranty in regard to its use. Users assume all risk of reliance on the information included on this site.

    Have a question, comment or contribution? Email the Library or call 512-463-1252.

    Many photos in Texas Legislators: Past and Present are used with permission of the Texas State Preservation Board. For permission to reproduce these photos, please contact the Texas State Preservation Board graphics coordinator at 512-475-3060.