Legislative Reference Library of Texas About the library Site Index
Legislative Reference Library of Texas
your partner in legislative research
Legislative Reference Library of Texas
your partner in legislative research

LRL Home - Legislators and Leaders - Texas Legislators: Past & Present - Member profile

Archibald Leonard Archibald Franklin Leonard
Full Name: Archibald Franklin Leonard
Date of birth: June 19, 1816
Date of death: January 22, 1876

Terms of Service top
Chamber District Dates of Service Legislatures Party City/County Note Counties in District
H 21 Feb 9, 1870 - Jan 14, 1873 12th (2) (3)   Democrat Fort Worth / Tarrant   Collin, Dallas, Tarrant

(1) 12th Legislature, 1st C.S. - Van Noy, Leonard, Shelburne, and Cole came forward, qualified, and took their seats, 4/29/1870, p. 17. House Journal.
(2) 12th Legislature, Provisional Session - Qualified and took the oath of office on 2/9/1870. Declared eligible to serve under Reconstruction laws in report of Headquarters Military District on 2/19/1870, 2/21/1870, p. 45. House Journal. February 21, 1870 February 9, 1870
(3) Party affiliation, Democrat. Texas Almanac for . . . and Emigrant's Guide to Texas.
 
Biographical Notes and Resources top
Biographical Sketches
  • LEONARD, ARCHIBALD FRANKLIN (1816-1876). Handbook of Texas Online.
  • Photographs
  • Photograph. Archibald Leonard, 12th Legislature, Austin History Center
  • Composite Photographs on Display in the Capitol
  • Democratic Members of the House of Representatives, 12th Legislature, April 18, 1871 (Austin History Center). Austin History Center.
  • Committee Informationtop
    12th Adjourned - 1871
    Agriculture and Stock Raising  
    Public Debt  
    12th R.S. - 1871
    Agriculture and Stock Raising  
    Militia  
    12th 1st C.S. - 1870
    Agriculture and Stock Raising  
    Militia  
     

    This website is a work in progress. Information on this website is provided as a public service by the Legislative Reference Library. The Legislative Reference Library makes no representation as to its completeness or accuracy and makes no warranty in regard to its use. Users assume all risk of reliance on the information included on this site.

    Have a question, comment or contribution? Email the Library or call 512-463-1252.

    Many photos in Texas Legislators: Past and Present are used with permission of the Texas State Preservation Board. For permission to reproduce these photos, please contact the Texas State Preservation Board graphics coordinator at 512-475-3060.