Legislative Reference Library of Texas About the library Site Index
Legislative Reference Library of Texas
your partner in legislative research
Legislative Reference Library of Texas
your partner in legislative research

LRL Home - Legislators and Leaders - Texas Legislators: Past & Present - Member profile

McDonald Lorance
Full Name: McDonald Lorance
Date of birth: February 22, 1823
Date of death: September 19, 1884

Terms of Service top
Chamber District Dates of Service Legislatures Party City/County Note Counties in District
H 6 Jan 10, 1871 - Jan 14, 1873 12th (1) (2)   Republican Tyler / Smith   Smith, Upshur
(1) "With the onset of Reconstruction in 1867, he [Lorance] assumed a leading role in the moderate Republican faction of the community." Handbook of Texas Online.
(2) McD. Lorance, in special election 11/28/1870 - 12/1/1870, sworn 1/10/1871, succeeded I.N. Browning, who did not appear. Members of the Texas Congress 1836-1845; Members of the Texas Legislature 1846-2004, 2005.
 
Biographical Notes and Resources top
Biographical Sketches
  • LORANCE, MCDONALD (1823-1884). Handbook of Texas Online.
  • Committee Informationtop
    12th Adjourned - 1871
    Comptroller's and Treasurer's Offices, Examine  
    12th R.S. - 1871
    Penitentiary  
    Public Lands and Land Office  
     

    This website is a work in progress. Information on this website is provided as a public service by the Legislative Reference Library. The Legislative Reference Library makes no representation as to its completeness or accuracy and makes no warranty in regard to its use. Users assume all risk of reliance on the information included on this site.

    Have a question, comment or contribution? Email the Library or call 512-463-1252.

    Many photos in Texas Legislators: Past and Present are used with permission of the Texas State Preservation Board. For permission to reproduce these photos, please contact the Texas State Preservation Board graphics coordinator at 512-475-3060.