Legislative Reference Library of Texas About the library Site Index
Legislative Reference Library of Texas
your partner in legislative research
Legislative Reference Library of Texas
your partner in legislative research

LRL Home - Legislators and Leaders - Texas Legislators: Past & Present - Member profileprinter friendly versionreturn to screen view

James F. McKee
Full Name: James F. McKee
Date of birth: February 29, 1828
Date of death: April 8, 1908

Terms of Service top
Chamber District Dates of Service Legislatures Party City/County Note Counties in District
H 27 Feb 8, 1870 - Jan 14, 1873 12th (1) (2)   Radical Republican Seguin / Guadalupe   Caldwell, Gonzales, Guadalupe

(1) 12th Legislature, Provisional Session - Qualified and took the oath of office on 2/9/1870. House Journal.
(2) Party affiliation, Radical. Texas Almanac for . . . and Emigrant's Guide to Texas.
 
Biographical Notes and Resources top
Biographical Sketches
  • James F. "J.F." McKee, Sr., birth date 2/29/1828, death date 4/8/1908, burial in Eldorado Cemetery, Eldorado, Schleicher County. Biographical sketch, "represented Guadalupe County in the TX legislature for 2 terms." Find a Grave.
  • MCKEE, JAMES F. (?-1908). Born in early 1820s, died 1908. Handbook of Texas Online.
  • Other Resources
  • Census of 1870 lists James F. McKee of Seguin, Guadalupe County, TX - farmer, legislator, born in KY around 1830. HeritageQuest Online.
  • Committee Informationtop
    12th Adjourned - 1871
    Engrossed Bills  
    Private Land Claims (Chair) 
    State Affairs  
    12th R.S. - 1871
    Claims and Accounts (Chair) 
    Education  
    Engrossed Bills  
    12th 1st C.S. - 1870
    Claims and Accounts (Chair) 
    Education  
    Engrossed Bills  
    12th Provisional - 1870
    Engrossed Bills  
     

    This website is a work in progress. Information on this website is provided as a public service by the Legislative Reference Library. The Legislative Reference Library makes no representation as to its completeness or accuracy and makes no warranty in regard to its use. Users assume all risk of reliance on the information included on this site.

    Have a question, comment or contribution? Email the Library or call 512-463-1252.

    Many photos in Texas Legislators: Past and Present are used with permission of the Texas State Preservation Board. For permission to reproduce these photos, please contact the Texas State Preservation Board graphics coordinator at 512-475-3060.