Bill Roman

Bill Roman

Full Name: William Buchanan "Bill" Roman, Jr.
Date of birth: January 7, 1925
Date of death: December 3, 2014

Terms of Service top

Chamber District Dates of Service Legislatures Party City/County Note Counties in District
H 14 Feb 1, 1997 - Jan 12, 1999 75th (1) (2) (3) (4) (5)   Republican College Station / Brazos   Brazos

(1) 75th Legislature - Roll of Members-Elect, 1/14/1997, p. 3; Announcement by the Speaker regarding Roman oath of office, 2/3/1997, p. 204. House Journal.
(2) In Senate, Stephen E. Ogden, in special election 1/28/1997, sworn 2/4/1997, succeeded James W. Turner, resigned 1/2/1997. In House, Bill Roman, in special election 1/28/1997, sworn 2/1/1997, succeeded Stephen E. Ogden, resigned 1/28/1997 to take oath of office of senator. Members of the Texas Congress 1836-1845; Members of the Texas Legislature 1846-2004, 2005.
(3) Sworn 2/1/1997. Oaths of Office.
(4) Ogden House resignation date. Texas House of Representatives, Chief Clerk's Office.
(5) 1996 General Election - Steve Ogden elected to 75th House, Jim Turner elected to U.S. House District 2 on 11/5/1996; January 1997 Special Elections - Ogden elected State Senator, District 5, and Roman elected State Representative District 14, 1/28/1997. Texas Secretary of State - Historical Election Returns, 1992-2019.

Biographical Notes and Resources top

Selected Newspaper articles

Photographs

  • Photograph. Bill Roman, 75th Legislature, Members of the 75th Legislature Texas House of Representatives (CD-RW)
  • Photograph. Bill Roman, 75th Legislature, State Preservation Board

Composite Photographs on Display in the Capitol

Committee Information top

75th R.S. - 1997
Agriculture and Livestock  
Civil Practices  

This website is a work in progress. Information on this website is provided as a public service by the Legislative Reference Library. The Legislative Reference Library makes no representation as to its completeness or accuracy and makes no warranty in regard to its use. Users assume all risk of reliance on the information included on this site.

Have a question, comment or contribution? Email the Library or call 512-463-1252.

Many photos in Texas Legislators: Past and Present are used with permission of the Texas State Preservation Board. For permission to reproduce these photos, please contact the Texas State Preservation Board graphics coordinator at 512-475-3060.