Bobby Webber

Bobby Webber

Full Name: Bobby G. Webber
Date of birth: September 16, 1937
Date of death: August 15, 2007

Terms of Service top

Chamber District Dates of Service Legislatures Party City/County Note Counties in District
H 32-A Jan 13, 1981 - Jan 11, 1983 67th   Democrat Fort Worth / Tarrant   Tarrant
H 32-A Jan 9, 1979 - Jan 13, 1981 66th   Democrat Fort Worth / Tarrant   Tarrant

Biographical Notes and Resources top

Selected Newspaper articles

Resolutions and Journal entries

Other Resources

  • "Webber empire collapses; businesses declined as family squabbled," 8/21/1993. Dallas Morning News.
  • Obituary, 8/17/2007. Fort Worth Star-Telegram.
  • Notice of death, 8/20/2007. Speaker of the House.

Photographs

Composite Photographs on Display in the Capitol

Committee Information top

67th R.S. - 1981
Insurance (Vice Chair) 
Rules  
Security and Sanctions  
66th R.S. - 1979
Health Services  
Insurance  
Urban Issues, Select  

This website is a work in progress. Information on this website is provided as a public service by the Legislative Reference Library. The Legislative Reference Library makes no representation as to its completeness or accuracy and makes no warranty in regard to its use. Users assume all risk of reliance on the information included on this site.

Have a question, comment or contribution? Email the Library or call 512-463-1252.

Many photos in Texas Legislators: Past and Present are used with permission of the Texas State Preservation Board. For permission to reproduce these photos, please contact the Texas State Preservation Board graphics coordinator at 512-475-3060.