James B. Wootten

Full Name: James B. Wootten
Other surnames: Wooten
Date of birth: July 8, 1808
Date of death: August 26, 1865

Terms of Service top

Chamber District Dates of Service Legislatures Party City/County Note Counties in District
S 2 Dec 13, 1847 - Nov 5, 1849 2nd (1) (2) (3)     Unknown / Unknown   Bowie, Red River

(1) Entire Senate went up for reelection due to Senatorial redistricting. Act approved Mar. 1848, 2nd Legislature, ch. 162, Apportionment Laws of Texas, 1836-1950, 1950.
(2) Mr. Wooten, Red River and Bowie. Roster of members of the 2nd Legislature, The Texas Democrat (Austin, Texas), 12/15/1847, p. 2, crediting Dolph Briscoe Center for American History. Portal to Texas History (University of North Texas Libraries).
(3) 2nd Legislature - District of Red River and Bowie. Roll of Districts, oath of office, 12/13/1847, p. 3. Senate Journal.

Biographical Notes and Resources top

Biographical Sketches

Other Resources

  • James B. Wootten (Judge), birth date 7/8/1808, died 1864. James B. Wootten, first marriage to Elizabeth J.A. Norman (b. 1809) on 10/12/1827 in Wilkes County, Georgia; James B. Wooten, second marriage to Elizabeth J. Anderson (b. 1839) on 4/8/1856 in Red River County, Texas. Carmon Family Tree; U.S., Sons of the American Revolution Membership Applications, 1889-1970; Georgia Marriages, 1699-1944; Texas, U.S., Select County Marriage Records, 1837-1965. Ancestry.com.
  • Census of 1850 - J.B. Wootten, Red River County, age 42, born circa 1808 in Georgia, farmer.
    Census of 1860 - Jas. B. Wootten, Clarksville post office, Red River County, age 52, born circa 1808 in Georgia, farmer. FamilySearch. 1850 1860
  • James B. Wootten, birth date 7/8/1808, death date 8/26/1865, burial in Wooten Cemetery, Red River County. Find a Grave.
  • Mentioned, p. 188. "Little-known J.B. Wootten," replaced farmer and lawyer Bagby (of Red River County) in the Senate of the 2nd Legislature. The Texas Senate: Volume I, Republic to Civil War, 1836-1861, 1990.

Committee Information top

2nd R.S. - 1847
Comptroller of Public Accounts and Treasurer of the State  
Enrolled Bills  
Finance  
Indian Affairs  
Roads, Bridges and Ferries  

This website is a work in progress. Information on this website is provided as a public service by the Legislative Reference Library. The Legislative Reference Library makes no representation as to its completeness or accuracy and makes no warranty in regard to its use. Users assume all risk of reliance on the information included on this site.

Have a question, comment or contribution? Email the Library or call 512-463-1252.

Many photos in Texas Legislators: Past and Present are used with permission of the Texas State Preservation Board. For permission to reproduce these photos, please contact the Texas State Preservation Board graphics coordinator at 512-475-3060.