Edward Thomas Branch

Full Name: Edward Thomas Branch
Date of birth: December 6, 1811
Date of death: September 24, 1861

Terms of Service top

Chamber District Dates of Service Legislatures Party City/County Note Counties in District
H Liberty Feb 16, 1846 - Dec 13, 1847 1st (1) (2) (3)     Liberty / Liberty Speaker 3/9/1846 - 3/16/1846.   Liberty, Polk, Tyler

(1) Branch resigned as speaker 3/16, and Crump was again elected, resigning 5/1 to be succeeded the same day by Bourland, who resigned 5/11 and was succeeded by Perkins. Members of the Texas Congress 1836-1845; Members of the Texas Legislature 1846-2004, 2005.
(2) Crump, elected speaker 2/16/1846, on 3/3 was granted leave of absence until 3/15, and Brown was elected speaker pro tempore. Brown resigned 3/9, the House adopted a resolution declaring the office vacant since 3/3, and Branch was elected speaker. Members of the Texas Congress 1836-1845; Members of the Texas Legislature 1846-2004, 2005.
(3) Tariff Man. Table of members of the 1st Legislature, The Texas Democrat (Austin, Texas), 5/20/1846, p. 3, crediting Dolph Briscoe Center for American History. Portal to Texas History (University of North Texas Libraries).

Biographical Notes and Resources top

Selected Newspaper articles

Biographical Sketches

Military Service Notes

  • Texas Army, First Lieutenant, Texas Revolution. "At the outbreak of the Texas Revolution, he joined the revolutionary army. He served as first sergeant of William M. Logan's company from March 6 to June 6, 1836, and saw action at the battle of San Jacinto. He later reenlisted and served from July 7 to October 7, 1836, as first lieutenant in a company led by Benjamin Franklin Hardin." Handbook of Texas Online.
  • Texas Army, Lieutenant, Texas Revolution. "Branch subsequently made his way to Liberty, where he taught school for several months before volunteering for Sam Houston’s army, coincidentally on the day the Alamo fell. Enrolled as a sergeant in the decisive Battle of San Jacinto several weeks later, he rose to lieutenant during a second tour of military duty in the late summer and early fall of 1836." Presiding Officers of the Texas Legislature, 1846-2016, 2016.

Other Resources

  • Edward Thomas Branch, birth date 12/11/1811, death date 9/24/1861, burial in Branch Cemetery, Liberty County. Find a Grave.

Committee Information top

1st R.S. - 1846
Judiciary  
Privileges and Elections  
Repairs to Public Buildings in Austin, Select  

This website is a work in progress. Information on this website is provided as a public service by the Legislative Reference Library. The Legislative Reference Library makes no representation as to its completeness or accuracy and makes no warranty in regard to its use. Users assume all risk of reliance on the information included on this site.

Have a question, comment or contribution? Email the Library or call 512-463-1252.

Many photos in Texas Legislators: Past and Present are used with permission of the Texas State Preservation Board. For permission to reproduce these photos, please contact the Texas State Preservation Board graphics coordinator at 512-475-3060.