William Cazneau

Full Name: William Leslie Cazneau
Other surnames: Cazenau
Date of birth: October 5, 1807
Date of death: January 7, 1876

Terms of Service top

Chamber District Dates of Service Legislatures Party City/County Note Counties in District
H Travis Feb 27, 1846 - Dec 13, 1847 1st (1) (2)     Unknown / Travis   Travis

(1) Not present at organization of the House on 2/16/1846; Cazneau sworn 2/27/1846, p. 56, House Journal.
(2) Democrat. Table of members of the 1st Legislature, The Texas Democrat (Austin, Texas), 5/20/1846, p. 3, crediting Dolph Briscoe Center for American History. Portal to Texas History (University of North Texas Libraries).

Biographical Notes and Resources top

Biographical Sketches

Other Resources

Committee Information top

1st R.S. - 1846
Ceding Public Lands to the Government of the United States, Public Debt  
Finance  
Mail Routes (Post Routes), Select  
Militia  
Public Lands  
State Affairs  

This website is a work in progress. Information on this website is provided as a public service by the Legislative Reference Library. The Legislative Reference Library makes no representation as to its completeness or accuracy and makes no warranty in regard to its use. Users assume all risk of reliance on the information included on this site.

Have a question, comment or contribution? Email the Library or call 512-463-1252.

Many photos in Texas Legislators: Past and Present are used with permission of the Texas State Preservation Board. For permission to reproduce these photos, please contact the Texas State Preservation Board graphics coordinator at 512-475-3060.