Legislative Reference Library of Texas About the library Site Index
Legislative Reference Library of Texas
your partner in legislative research
Legislative Reference Library of Texas
your partner in legislative research

LRL Home - Legislators and Leaders - Texas Legislators: Past & Present - Member profile

Dan Barrett
Full Name: Daniel R. Barrett

Terms of Service top
Chamber District Dates of Service Legislatures Party City/County Note Counties in District
H 97 Dec 31, 2007 - Jan 13, 2009 80th (1) (2)   Democrat Fort Worth / Tarrant   Tarrant
(1) Barrett sworn 12/31/2007. Oaths of Office.
(2) Dan Barrett, in special election 11/6/2007, runoff 12/18/2007, succeeded unexpired term of Anna Mowery, resigned effective 8/15/2007. Texas Secretary of State - Historical Election Returns, 1992-Current.
 
Biographical Notes and Resources top
Composite Photographs on Display in the Capitol
  • 80th session composite photo of House members (Ground floor corridor, north wall. GW.C1). State Preservation Board.
  • Committee Informationtop
    80th R.S. - 2007
    Land and Resource Management  
    Pensions and Investments  
     

    This website is a work in progress. Information on this website is provided as a public service by the Legislative Reference Library. The Legislative Reference Library makes no representation as to its completeness or accuracy and makes no warranty in regard to its use. Users assume all risk of reliance on the information included on this site.

    Have a question, comment or contribution? Email the Library or call 512-463-1252.

    Many photos in Texas Legislators: Past and Present are used with permission of the Texas State Preservation Board. For permission to reproduce these photos, please contact the Texas State Preservation Board graphics coordinator at 512-475-3060.