Legislative Reference Library of Texas About the library Site Index
Legislative Reference Library of Texas
your partner in legislative research
Legislative Reference Library of Texas
your partner in legislative research

LRL Home - Legislators and Leaders - Texas Legislators: Past & Present - Member profile

Ray Lemmon Ray Lemmon
Full Name: Ray Allen Lemmon
Date of birth: April 6, 1926
Date of death: January 9, 2007

Terms of Service top
Chamber District Dates of Service Legislatures Party City/County Note Counties in District
H 24-2 Jan 12, 1971 - Jan 9, 1973 62nd   Democrat Houston / Harris   Harris
H 24-2 Jan 14, 1969 - Jan 12, 1971 61st   Democrat Houston / Harris   Harris
 
Biographical Notes and Resources top
Selected Newspaper articles
Resolutions and Journal entries
  • 61st Legislature, R.S., HSR 270. Resolutions - Congratulatory and Honorary.
  • 62nd Legislature, R.S., HSR 323. Resolutions - Congratulatory and Honorary.
  • 80th Legislature, R.S., HR 59. Resolutions - Memorial.
  • Biographical Sketches
  • Obituary and photo, Ray Allen Lemmon, 1/12/2007. Houston Chronicle.
  • Lemmon, Ray Allen. Texas State Cemetery.
  • Military Service Notes
  • United States Marine Corps, World War II. "A veteran of World War II, he proudly served his country as a member of the U.S. Marine Corps during combat operations in the South Pacific." 80th Legislature, R.S., HR 59. Resolutions - Memorial.
  • Other Resources
  • Notice of death, 1/11/2007. Speaker of the House.
  • Photographs
  • Photograph. Ray Lemmon, 61st Legislature, State Preservation Board
  • Photograph. Ray Lemmon, 62nd Legislature, State Preservation Board
  • Composite Photographs on Display in the Capitol
  • 61st session composite photo of House members (Ground floor corridor, south wall. GW.C1). State Preservation Board.
  • 62nd session composite photo of House members (Ground floor corridor, south wall. GW.C1). State Preservation Board.
  • Committee Informationtop
    62nd R.S. - 1971
    Banks and Banking  
    Coastal and Marine Resources, Interim (Chair) 
    Congressional and Legislative Districts  
    Elections (Vice Chair) 
    Higher Education  
    Land Use Management, Interim  
    Revenue and Taxation  
    61st R.S. - 1969
    Common Carriers  
    Congressional and Legislative Districts  
    Criminal Jurisprudence  
    House Administration  
    Insurance  
    Oceanography (Chair) 
    Revenue and Taxation  
     

    This website is a work in progress. Information on this website is provided as a public service by the Legislative Reference Library. The Legislative Reference Library makes no representation as to its completeness or accuracy and makes no warranty in regard to its use. Users assume all risk of reliance on the information included on this site.

    Have a question, comment or contribution? Email the Library or call 512-463-1252.

    Many photos in Texas Legislators: Past and Present are used with permission of the Texas State Preservation Board. For permission to reproduce these photos, please contact the Texas State Preservation Board graphics coordinator at 512-475-3060.