James L. Lattimore

James Loy Lattimore

Full Name: James Loy Lattimore
Date of birth: December 11, 1909
Date of death: March 7, 1963

Terms of Service top

Chamber District Dates of Service Legislatures Party City/County Note Counties in District
H 36-4 Jan 8, 1963 - Mar 7, 1963 58th (1) (2)   Democrat Corpus Christi / Nueces   Nueces

(1) Charles R. Scoggins, in special election 4/20/1963, sworn 4/25/1963, succeeded James L. Lattimore, died 3/7/1963. Members of the Texas Congress 1836-1845; Members of the Texas Legislature 1846-2004, 2005.
(2) Sworn 11/23/1962. Oaths of Office.

Biographical Notes and Resources top

Selected Newspaper articles

Resolutions and Journal entries

Biographical Sketches

  • Memorial, May 1963, p. 436. Texas Bar Journal.

Photographs

Composite Photographs on Display in the Capitol

Committee Information top

58th R.S. - 1963
Banks and Banking  
Criminal Jurisprudence  
Insurance  
Liquor Regulation  
Oil, Gas, and Mining  

This website is a work in progress. Information on this website is provided as a public service by the Legislative Reference Library. The Legislative Reference Library makes no representation as to its completeness or accuracy and makes no warranty in regard to its use. Users assume all risk of reliance on the information included on this site.

Have a question, comment or contribution? Email the Library or call 512-463-1252.

Many photos in Texas Legislators: Past and Present are used with permission of the Texas State Preservation Board. For permission to reproduce these photos, please contact the Texas State Preservation Board graphics coordinator at 512-475-3060.