Legislative Reference Library of Texas About the library Site Index
Legislative Reference Library of Texas
your partner in legislative research
Legislative Reference Library of Texas
your partner in legislative research

LRL Home - Legislators and Leaders - Texas Legislators: Past & Present - Member profile

Stanford Smith Stanford Stanley Smith
Full Name: Stanford Stanley Smith
Date of birth: January 5, 1929
Date of death: October 2, 2003

Terms of Service top
Chamber District Dates of Service Legislatures Party City/County Note Counties in District
H 68-3 Jan 8, 1963 - Jan 12, 1965 58th (1)   Democrat San Antonio / Bexar   Bexar
H 68-3 Jan 10, 1961 - Jan 8, 1963 57th   Democrat San Antonio / Bexar   Bexar
(1) Sworn 11/23/1962. Oaths of Office.
 
Biographical Notes and Resources top
Biographical Sketches
  • Memorial, June 2004, p. 492. Texas Bar Journal.
  • Smith, Stanford Stanley. Texas State Cemetery.
  • Military Service Notes
  • United States Navy, Korean War. Naval Judge Advocate, 1955-1958. Memorial, June 2004, p. 492. Texas Bar Journal.
  • United States Navy, Lieutenant Junior Grade, Korean War. Military grave marker, Smith, Stanford Stanley. Texas State Cemetery.
  • Photographs
  • Photograph. Stanford Smith, 57th Legislature, State Preservation Board
  • Photograph. Stanford Smith, 58th Legislature, State Preservation Board
  • Composite Photographs on Display in the Capitol
  • 57th session composite photo of House members (Ground floor corridor, south wall. GW.C1). State Preservation Board.
  • 58th session composite photo of House members (Ground floor corridor, south wall. GW.C1). State Preservation Board.
  • Committee Informationtop
    58th R.S. - 1963
    Appropriations  
    Criminal Jurisprudence  
    Local and Uncontested Bills  
    Municipal and Private Corporations (Vice Chair) 
    Public Lands and Buildings  
    Recreational Water Safety  
    57th R.S. - 1961
    Criminal Jurisprudence  
    Highways and Roads  
    Motor Traffic  
    Oil, Gas and Mining  
    Public Lands and Buildings  
     

    This website is a work in progress. Information on this website is provided as a public service by the Legislative Reference Library. The Legislative Reference Library makes no representation as to its completeness or accuracy and makes no warranty in regard to its use. Users assume all risk of reliance on the information included on this site.

    Have a question, comment or contribution? Email the Library or call 512-463-1252.

    Many photos in Texas Legislators: Past and Present are used with permission of the Texas State Preservation Board. For permission to reproduce these photos, please contact the Texas State Preservation Board graphics coordinator at 512-475-3060.