Legislative Reference Library of Texas About the library Site Index
Legislative Reference Library of Texas
your partner in legislative research
Legislative Reference Library of Texas
your partner in legislative research

LRL Home - Legislators and Leaders - Lt. Governors of Texas, 1846 - present - Lt. Governor George Washington Jones

   
George Washington Jones
Full name: George Washington 'Wash' Jones
Party: Democrat
Term as Lt.Governor: August 9, 1866 - July 30, 1867*
Legislatures as Lt. Governor:
11 R.S. (August 6, 1866 - November 13, 1866)
Legislative offices:
None
Elected state or federal offices:
U.S. Representative (1879 - 1882)
Clips:
No clips found.
*Jones was removed from office by General P.H. Sheridan.
   
Documents:
Speeches  (1)
Messages or Proclamations  (0)
News Releases  (0)
Other  (0)