Legislative Reference Library of Texas About the library Site Index
Legislative Reference Library of Texas
your partner in legislative research
Legislative Reference Library of Texas
your partner in legislative research

LRL Home - Legislators and Leaders - Texas Legislators: Past & Present - Member profile

Earl Clinton Fitts
Full Name: Earl Clinton Fitts
Date of birth: October 28, 1907
Date of death: August 19, 1970

Terms of Service top
Chamber District Dates of Service Legislatures Party City/County Note Counties in District
H 47 Nov 28, 1939 - Jan 14, 1941 46th (1)   Democrat Nacona / Montague   Montague
(1) Earl Fitts, in special election 11/28/1939, succeeded Marvin F. London, resigned 9/27/1939. Members of the Texas Congress 1836-1845; Members of the Texas Legislature 1846-2004, 2005.
 
Biographical Notes and Resources top
Biographical Sketches
  • Memorial, November 1970, p. 931. Relatives: brother, Buren Fitts, was Lieutenant Governor of California and district attorney of Los Angeles. Texas Bar Journal.
  • Composite Photographs on Display in the Capitol
  • 46th session composite photo of House members (3rd floor back hall, west wall. 3W.C1). State Preservation Board.
  • Committee Informationtop
     

    This website is a work in progress. Information on this website is provided as a public service by the Legislative Reference Library. The Legislative Reference Library makes no representation as to its completeness or accuracy and makes no warranty in regard to its use. Users assume all risk of reliance on the information included on this site.

    Have a question, comment or contribution? Email the Library or call 512-463-1252.

    Many photos in Texas Legislators: Past and Present are used with permission of the Texas State Preservation Board. For permission to reproduce these photos, please contact the Texas State Preservation Board graphics coordinator at 512-475-3060.