Legislative Reference Library of Texas About the library Site Index
Legislative Reference Library of Texas
your partner in legislative research
Legislative Reference Library of Texas
your partner in legislative research

LRL Home - Legislators and Leaders - Texas Legislators: Past & Present - Member profile

Robert Bernerd Anderson Robert Bernerd Anderson
Full Name: Robert Bernerd Anderson
Date of birth: June 4, 1910
Date of death: August 14, 1989

Terms of Service top
Chamber District Dates of Service Legislatures Party City/County Note Counties in District
H 99 Jan 10, 1933 - Sep 11, 1933 43rd (1)   Democrat Godley / Johnson   Johnson
(1) Edgar E. Hunter, in special election 10/2/1933, sworn 10/4/1933, succeeded R.B. Anderson, resigned 9/11/1933. Members of the Texas Congress 1836-1845; Members of the Texas Legislature 1846-2004, 2005.
 
Biographical Notes and Resources top
Selected Newspaper articles
Resolutions and Journal entries
  • 54th Legislature, R.S., SCR 44, Deputy Secretary of Defense. Resolutions - Congratulatory and Honorary.
  • Biographical Sketches
  • Portrait and biographical sketch. Originally a Democrat, Anderson switched parties in 1956 and became a Republican. Downfall Dictionary, 2008.
  • Photos and biographical sketch, Naval History & Heritage Command.
  • Other Resources
  • Interment in Rose Hill Cemetery, Cleburne, TX. Find a Grave.
  • "Ex-intelligence agents are said to have major roles in Oman," 3/26/1985, p. A8, New York Times.
  • "Ex-treasury chief gets 1-month term in bank fraud case," 6/26/1987, p. A1, New York Times.
  • "Robert B. Anderson, ex-treasury chief, dies at 79," 8/16/1989, p. 9B, New York Times.
  • Photographs
  • Photograph. Robert Bernerd Anderson, Naval History & Heritage Command
  • Photograph. Robert Bernerd Anderson, 43rd Legislature, State Preservation Board
  • Composite Photographs on Display in the Capitol
  • 43rd session composite photo of House members (3rd floor back hall, east wall. 3W.C1). State Preservation Board.
  • Committee Informationtop
    43rd R.S. - 1933
    Claims and Accounts  
    Judiciary  
    Municipal and Private Corporations  
    Public Health  
     

    This website is a work in progress. Information on this website is provided as a public service by the Legislative Reference Library. The Legislative Reference Library makes no representation as to its completeness or accuracy and makes no warranty in regard to its use. Users assume all risk of reliance on the information included on this site.

    Have a question, comment or contribution? Email the Library or call 512-463-1252.

    Many photos in Texas Legislators: Past and Present are used with permission of the Texas State Preservation Board. For permission to reproduce these photos, please contact the Texas State Preservation Board graphics coordinator at 512-475-3060.