Legislative Reference Library of Texas About the library Site Index
Legislative Reference Library of Texas
your partner in legislative research
Legislative Reference Library of Texas
your partner in legislative research

LRL Home - Legislators and Leaders - Texas Legislators: Past & Present - Member profile

Gene Haney Eugene R. 'Gene' Haney
Full Name: Eugene Richard "Gene" Haney

Terms of Service top
Chamber District Dates of Service Legislatures Party City/County Note Counties in District
H 140 Sep 13, 1985 - Jan 13, 1987 69th (1) (2) (3) (4)   Republican Houston / Harris   Harris
(1) Lists Haney as Republican. 1/1/1985, House bio. Legislative Clipping Service.
(2) In Senate, Raymond E. (Gene) Green, in special election 5/18/1985, sworn 5/27/1985, succeeded Lindon Williams, resigned 5/27/1985. In House, Eugene R. Haney, in special election 9/7/1985, sworn 9/13/1985, succeeded Green, resigned 5/27/1985. Members of the Texas Congress 1836-1845; Members of the Texas Legislature 1846-2004, 2005.
(3) State Senate District 6 special election 4/27/1985, runoff 5/18/1985; State Representative District 140 special election 8/10/1985, runoff 9/7/1985. Texas Secretary of State - Election Dates Including Special Elections, 1966-2001.
(4) Haney served only in 69th 2nd and 3rd Called Sessions; he was defeated in 1986 re-election bid by Democrat Weldon Betts. General Election 11/4/1986. Texas Secretary of State - Texas Official General Election Returns [Including Primary], 1936.
 
Biographical Notes and Resources top
Other Resources
  • Haney, Eugene Richard. Texas State Cemetery.
  • Photographs
  • Photograph. Gene Haney, 69th Legislature, State Preservation Board
  • Composite Photographs on Display in the Capitol
  • 69th session composite photo of House members (Ground floor corridor, east wall. GW.L1). State Preservation Board.
  • Committee Informationtop
    69th R.S. - 1985
    Insurance  
    Judicial Affairs  
     

    This website is a work in progress. Information on this website is provided as a public service by the Legislative Reference Library. The Legislative Reference Library makes no representation as to its completeness or accuracy and makes no warranty in regard to its use. Users assume all risk of reliance on the information included on this site.

    Have a question, comment or contribution? Email the Library or call 512-463-1252.

    Many photos in Texas Legislators: Past and Present are used with permission of the Texas State Preservation Board. For permission to reproduce these photos, please contact the Texas State Preservation Board graphics coordinator at 512-475-3060.