Legislative Reference Library of Texas About the library Site Index
Legislative Reference Library of Texas
your partner in legislative research
Legislative Reference Library of Texas
your partner in legislative research

LRL Home - Legislators and Leaders - Texas Legislators: Past & Present - Member profile

John Rawlins John Allen Rawlins
Full Name: John Allen Rawlins
Date of birth: October 18, 1894
Date of death: January 3, 1968

Terms of Service top
Chamber District Dates of Service Legislatures Party City/County Note Counties in District
H 51 Jan 11, 1927 - Jan 30, 1928 40th (1)   Democrat Dallas / Dallas   Dallas, Kaufman, Rockwall
H 51 Jan 13, 1925 - Jan 11, 1927 39th (2) (3) (4)   Democrat Dallas / Dallas   Dallas, Kaufman, Rockwall
(1) Rawlins resigned 1/30/1928. Members of the Texas Congress 1836-1845; Members of the Texas Legislature 1846-2004, 2005.
(2) Acts of 1921, 37th Legislature, 2nd C.S., ch. 6 - District 51 comprised of Dallas, Rockwall, and Kaufman counties; district 57 comprise of Freestone County. Apportionment Laws of Texas, 1836-1950, 1950.
(3) District 51, John A. Rawlins. House Journal.
(4) District 57, John A. Rawlins. Texas Legislative Manual.
 
Biographical Notes and Resources top
Biographical Sketches
  • Memorial, December 1968, p. 1077. Texas Bar Journal.
  • Military Service Notes
  • United States Army, Private, World War I. John A. Rawlins, birth date 10/18/1894, birthplace Lancaster, Texas, residence in Lancaster, Dallas County. FamilySearch Texas, World War I Records, 1917-1920 (Texas Military Forces Museum, Austin).
  • World War I. Memorial, December 1968, p. 1077. Texas Bar Journal.
  • Photographs
  • Photograph. John Rawlins, 39th Legislature, State Preservation Board
  • Photograph. John Rawlins, 40th Legislature, State Preservation Board
  • Composite Photographs on Display in the Capitol
  • 39th session composite photo of House members (3rd floor back hall, east wall. 3W.C1). State Preservation Board.
  • 40th session composite photo of House members (3rd floor back hall, east wall. 3W.C1). State Preservation Board.
  • Committee Informationtop
    40th R.S. - 1927
    Bribery Charges Against Representatives Dale and Moore, Investigation, Special  
    Judiciary (Chair) 
    Privileges, Suffrage and Elections  
    Public Health  
    Revenue and Taxation  
    39th R.S. - 1925
    Banks and Banking  
    Conservation and Reclamation  
    Judiciary  
    State Affairs  
     

    This website is a work in progress. Information on this website is provided as a public service by the Legislative Reference Library. The Legislative Reference Library makes no representation as to its completeness or accuracy and makes no warranty in regard to its use. Users assume all risk of reliance on the information included on this site.

    Have a question, comment or contribution? Email the Library or call 512-463-1252.

    Many photos in Texas Legislators: Past and Present are used with permission of the Texas State Preservation Board. For permission to reproduce these photos, please contact the Texas State Preservation Board graphics coordinator at 512-475-3060.