Legislative Reference Library of Texas About the library Site Index
Legislative Reference Library of Texas
your partner in legislative research
Legislative Reference Library of Texas
your partner in legislative research

LRL Home - Legislators and Leaders - Texas Legislators: Past & Present - Member profile

J. T. Stroder James Thomas Stroder
Full Name: James Thomas Stroder
Date of birth: September 13, 1872
Date of death: July 13, 1959

Terms of Service top
Chamber District Dates of Service Legislatures Party City/County Note Counties in District
H 58 Jan 9, 1923 - Jan 13, 1925 38th   Democrat Frost / Navarro   Navarro
 
Biographical Notes and Resources top
Other Resources
  • James Thomas Stroder, birth date 9/13/1872, death date 7/13/1959, interment in Prairie Grove Cemetery, Emmett, Navarro County. Obituary, "Funeral Held for Former State Solon"; Obituary, James Thomas Stroder, Corsicana Semi-Weekly Light, 7/17/1959. Find a Grave.
  • Photo, "Opposed to Teaching Evolution in School: James Thomas Stroder," 1/21/1923, p. 1. Galveston Daily News.
  • Mentioned in FUNDAMENTALISM. "In 1923, state representatives S.J. Howeth of Johnson County and J.T. Stroder of Navarro County, a Baptist minister and Baptist layman, respectively, introduced the legislature's first antievolution bill." (HB 97, 38th Legislature, R.S.) Handbook of Texas Online.
  • Stroder-Howeth antievolution bill mentioned, pp. 147-148. Hood, Bonnet, and Little Brown Jug: Texas Politics, 1921-1928, 1984.
  • Mentioned as a leading proponent of anti-evolution bills in the 1920's, pp. 57-58 (HB 97, 38th Legislature, R.S.; HB 378, 39th Legislature, R.S.; HB 90, 41st Legislature, R.S.). Ledbetter, Patsy. "Defense of the Faith: J. Frank Norris and Texas Fundamentalism, 1920-1929," Arizona and the West, Vol. 15, No. 1, Spring, 1973, pp. 45-62. JSTOR.
  • 38th Legislature (1923) - J.T. Stroder, postoffice Frost, nativity Texas, age 50 (born circa 1873), farmer, Democrat. Texas Legislative Manual.
  • Photographs
  • Photograph. J. T. Stroder, 38th Legislature, State Preservation Board
  • Composite Photographs on Display in the Capitol
  • 38th session composite photo of House members (House chamber gallery, south wall. 3W.2). State Preservation Board.
  • Committee Informationtop
    38th R.S. - 1923
    Agriculture  
    Federal Relations  
    Labor  
    Public Lands and Buildings  
     

    This website is a work in progress. Information on this website is provided as a public service by the Legislative Reference Library. The Legislative Reference Library makes no representation as to its completeness or accuracy and makes no warranty in regard to its use. Users assume all risk of reliance on the information included on this site.

    Have a question, comment or contribution? Email the Library or call 512-463-1252.

    Many photos in Texas Legislators: Past and Present are used with permission of the Texas State Preservation Board. For permission to reproduce these photos, please contact the Texas State Preservation Board graphics coordinator at 512-475-3060.