Legislative Reference Library of Texas About the library Site Index
Legislative Reference Library of Texas
your partner in legislative research
Legislative Reference Library of Texas
your partner in legislative research

LRL Home - Legislators and Leaders - Texas Legislators: Past & Present - Member profile

John H. Wessels John H. Wessels
Full Name: John H. Wessels
Date of birth: April 8, 1863
Date of death: April 14, 1943

Terms of Service top
Chamber District Dates of Service Legislatures Party City/County Note Counties in District
H 66 Jan 9, 1923 - Jan 13, 1925 38th (1) (2) (3) (4) (5)   Republican La Grange / Fayette   Fayette
H 70 Jan 11, 1921 - Jan 9, 1923 37th (6) (7) (8) (9)   American Party of the United States La Grange / Fayette   Fayette
(1) La Grange. House Journal.
(2) La Grange, Fayette County. Members of the Texas Congress 1836-1845; Members of the Texas Legislature 1846-2004, 2005.
(3) Halsted. Texas Legislative Manual.
(4) Republican. Texas Legislative Manual.
(5) Halsted post office discontinued in 1906. TXGenWeb Project.
(6) "Ferguson Was Chief Speaker for Americans," 8/15/1919, p. 4. Brownwood Bulletin.
(7) "'American Party of U.S.' Launched at Ft. Worth by Ferguson Conference," 8/15/1919, p. 2, Galveston Daily News.
(8) "American Party Dissolves," 2/9/1922, p. 3. San Saba News.
(9) American. Texas Legislative Manual.
 
Biographical Notes and Resources top
Resolutions and Journal entries
  • 48th Legislature, R.S., HSR 272. Resolutions - Memorial.
  • Biographical Sketches
  • Biographical sketch, portrait, and photos of the Wessels home and business in La Grange, TX. Halsted Haus., 2005.
  • Biographical sketch, Volume IV, pp. 1595-1596. A History of Texas and Texans, 1916.
  • Other Resources
  • Mentioned in HALSTED, TEXAS. "The Wessels enterprises closed, and the post office was discontinued after 1930." Handbook of Texas Online.
  • Mentioned in history of Halsted, TX, Footprints of Fayette. Fayette County, TXGenWeb Project.
  • Photographs
  • Photograph. John H. Wessels, 37th Legislature, State Preservation Board
  • Photograph. John H. Wessels, 38th Legislature, State Preservation Board
  • Composite Photographs on Display in the Capitol
  • 37th session composite photo of House members (House chamber gallery, west wall. 3W.2). State Preservation Board.
  • 38th session composite photo of House members (House chamber gallery, south wall. 3W.2). State Preservation Board.
  • Committee Informationtop
    38th R.S. - 1923
    Common Carriers  
    Federal Relations  
    Public Lands and Buildings  
    State Affairs  
    37th R.S. - 1921
    Counties  
    Examination of Comptroller's and Treasurer's Accounts  
    Neinast Investigating  
    Representative Districts  
    Roads, Bridges and Ferries  
     

    This website is a work in progress. Information on this website is provided as a public service by the Legislative Reference Library. The Legislative Reference Library makes no representation as to its completeness or accuracy and makes no warranty in regard to its use. Users assume all risk of reliance on the information included on this site.

    Have a question, comment or contribution? Email the Library or call 512-463-1252.

    Many photos in Texas Legislators: Past and Present are used with permission of the Texas State Preservation Board. For permission to reproduce these photos, please contact the Texas State Preservation Board graphics coordinator at 512-475-3060.