Legislative Reference Library of Texas About the library Site Index
Legislative Reference Library of Texas
your partner in legislative research
Legislative Reference Library of Texas
your partner in legislative research

LRL Home - Legislators and Leaders - Texas Legislators: Past & Present - Member profile

Charles Grace Charles Dougherty Grace
Full Name: Charles Dougherty Grace
Date of birth: August 31, 1840
Date of death: Deceased, date unknown

Terms of Service top
Chamber District Dates of Service Legislatures Party City/County Note Counties in District
S 9 Apr 18, 1876 - Jan 11, 1881 16th (1)   15th (2)   Democrat Bonham / Fannin   Delta, Fannin, Lamar
(1) Democrat, 1/14/1879, p. 1. Galveston Daily News.
(2) 15th Legislature - 4/18/1876, p. 1. All Senators listed in roll call as "Senators elect [who] answered to their names, presented their credentials, and took the oath of office prescribed by the Constitution"; in Drawing of Senatorial Terms 4/27/1876, p. 98, drew "long term" (four years). Senate Journal.
 
Biographical Notes and Resources top
Biographical Sketches
  • Biographical sketch in "The State Capital: Extending the International Railroad to Austin - Personal Notices of Senators Elect," 2/27/1876, p. 1. Galveston Daily News.
  • Biography, pp. 18-19. Sketches of Legislators and State Officers, Fifteenth Legislature, 1876-1878, 1876.
  • Biography, Charles Dougherty Grace, pp. 241-242. Born 8/31/1840, "may be regarded as a 'hard shell' Democrat." Texas Legislative Manual, 1879-80, 1879.
  • Other Resources
  • Mentioned in history of Senatorial redistricting for Lamar County, "Backward Glances (from the scrapbooks of the late A.W. Neville, Editor of the Paris News, 1936-1956, 3/14/1951)," republished 8/26/1976, p. 6. Paris News.
  • Photographs
  • Photograph. Charles Grace, 15th Legislature, State Preservation Board
  • Composite Photographs on Display in the Capitol
  • 15th session composite photo of Senate members (Senate Sergeant-at-arms office, west wall. 2E.10A). State Preservation Board.
  • Committee Informationtop
    16th R.S. - 1879
    Constitutional Amendments  
    District Judges  
    Enrolled Bills (Chair) 
    Federal Relations  
    Funeral and Remains of the Late Honorable Gustave Schleicher  
    Galveston News (Chair) 
    Insurance, Statistics and History  
    Judiciary No. 2  
    Military Affairs (Chair) 
    Private Land Claims  
    Privileges and Elections  
    Public Claims and Accounts  
    Public Printing  
    Retrenchment and Reform  
    Revision of Code  
    Revision of Rules  
    Room for Court of Appeals (Co-Chair) 
    State Asylums  
    15th R.S. - 1876
    Constitutional Amendments  
    Counties and County Boundaries  
    Enrolled Bills (Chair) 
    General Land Office  
    Internal Improvements  
    Judiciary No. 1  
    Lunatic Asylum  
    Military Affairs (Chair) 
    Private Land Claims  
    Public Buildings and Grounds  
    Public Claims and Accounts  
    Retrenchment and Reform  
    State Affairs  
    State Asylums  
    Treasurer's and Comptroller's Department  
     

    This website is a work in progress. Information on this website is provided as a public service by the Legislative Reference Library. The Legislative Reference Library makes no representation as to its completeness or accuracy and makes no warranty in regard to its use. Users assume all risk of reliance on the information included on this site.

    Have a question, comment or contribution? Email the Library or call 512-463-1252.

    Many photos in Texas Legislators: Past and Present are used with permission of the Texas State Preservation Board. For permission to reproduce these photos, please contact the Texas State Preservation Board graphics coordinator at 512-475-3060.