Legislative Reference Library of Texas About the library Site Index
Legislative Reference Library of Texas
your partner in legislative research
Legislative Reference Library of Texas
your partner in legislative research

LRL Home - Legislators and Leaders - Texas Legislators: Past & Present - Member profile

Andrew McCormick Andrew McCormick
Full Name: Andrew Phelps McCormick
Date of birth: December 18, 1832
Date of death: November 2, 1916

Terms of Service top
Chamber District Dates of Service Legislatures Party City/County Note Counties in District
S 19 Apr 18, 1876 - Apr 12, 1879 16th (1) (2)   15th (3)   Republican Brazoria / Brazoria   Brazoria, Galveston, Matagorda
(1) Republican, 1/14/1879, p. 1. Galveston Daily News.
(2) Robert G. Street, sworn 6/10/1879, succeeded Andrew P. McCormick, resigned 4/12/1879. Members of the Texas Congress 1836-1845; Members of the Texas Legislature 1846-2004, 2005.
(3) 15th Legislature - 4/18/1876, p. 1. All Senators listed in roll call as "Senators elect [who] answered to their names, presented their credentials, and took the oath of office prescribed by the Constitution"; in Drawing of Senatorial Terms 4/27/1876, p. 98, drew "long term" (four years). Senate Journal.
 
Biographical Notes and Resources top
Biographical Sketches
  • Biographical sketch in "State Senators elect: personal sketches completed - seventeen lawyers, seven grangers, two doctors, one editor and four colored politicians - the political structure of the new Senate of Texas," 3/3/1876, p. 2. Galveston Daily News.
  • Biography, pp. 32-34. "He is a Republican in politics...He was elected Senator in the present legislature...having received the open and earnest support of many staunch and influential Democrats." Sketches of Legislators and State Officers, Fifteenth Legislature, 1876-1878, 1876.
  • Biography, p. 245. Texas Legislative Manual, 1879-80, 1879.
  • Other Resources
  • Portrait. Texas Jurists, 1836 - 1936, 1936.
  • MCCORMICK, ANDREW PHELPS (1832-1916). McCormick was "one of only a handful of Republicans to serve in the post-Reconstruction state Senate." Handbook of Texas Online.
  • Photographs
  • Photograph. Andrew McCormick, Texas Jurists Collection
  • Photograph. Andrew McCormick, 15th Legislature, State Preservation Board
  • Composite Photographs on Display in the Capitol
  • 15th session composite photo of Senate members (Senate Sergeant-at-arms office, west wall. 2E.10A). State Preservation Board.
  • Committee Informationtop
    16th R.S. - 1879
    Agricultural and Mechanical College, Consider Report of the Joint Committee Appointed to Visit  
    Agricultural and Mechanical College, Visit  
    Commerce and Manufactures  
    Constitutional Amendments  
    Finance  
    General Land Office  
    Judiciary No. 1  
    New Judiciary Article to the Constitution  
    Public Debt  
    Revision of Code  
    Revision of Rules (Chair) 
    Stock and Stock Raising  
    15th R.S. - 1876
    Commerce and Manufactures  
    Constitutional Amendments  
    Contingent Expenses  
    Counties and County Boundaries  
    Enrolled Bills  
    Internal Improvements  
    Judiciary No. 2  
    Private Land Claims  
    Treasurer's and Comptroller's Department  
     

    This website is a work in progress. Information on this website is provided as a public service by the Legislative Reference Library. The Legislative Reference Library makes no representation as to its completeness or accuracy and makes no warranty in regard to its use. Users assume all risk of reliance on the information included on this site.

    Have a question, comment or contribution? Email the Library or call 512-463-1252.

    Many photos in Texas Legislators: Past and Present are used with permission of the Texas State Preservation Board. For permission to reproduce these photos, please contact the Texas State Preservation Board graphics coordinator at 512-475-3060.