Legislative Reference Library of Texas About the library Site Index
Legislative Reference Library of Texas
your partner in legislative research
Legislative Reference Library of Texas
your partner in legislative research

LRL Home - Legislators and Leaders - Texas Legislators: Past & Present - Member profile

J.J. Dickson
Full Name: J. J. Dickson
Date of death: Deceased, date unknown

Terms of Service top
Chamber District Dates of Service Legislatures Party City/County Note Counties in District
S 15 Nov 14, 1861 - Jan 11, 1862 9th (1) (2) (3) (4)     McKinney / Collin   Collin, Grayson
(1) 9th Legislature, Regular Session - J.J. Dickson's last vote in Senate, 12/28/1861, p. 174; last mentioned, 500 miles claimed, 1/11/1862, p. 249. Senate Journal.
(2) William Lair, sworn 2/2/1863, succeeded J.J. Dickson, resigned. Members of the Texas Congress 1836-1845; Members of the Texas Legislature 1846-2004, 2005.
(3) 9th Legislature, Regular Session - 11/12/1861, p. 42. Classification of Senators (drawing for terms of office) - drew "the short term" (two years). Senate Journal.
(4) 9th Legislature, Regular Session - 11/14/1861, p. 44. "Mr. Graham presented the certificate of election of Honorable J.J. Dickson, Senator-elect from the 15th Senatorial district, whereupon Mr. Dickson came forward and took the oath prescribed by the Constitution." Senate Journal.
 
Biographical Notes and Resources top
Resolutions and Journal entries
  • Member roster, 9th Legislature, Regular Session: J.J. Dickson, district 15, resident county Collin, post office McKinney, state of nativity Texas, lawyer, age 31 (born ca. 1830). Senate Journal.
  • Committee Informationtop
    9th R.S. - 1861
    Education  
    Finance  
    Internal Improvements  
    Judiciary  
    Public Lands  
    Retrenchment and Reform  
    State Affairs  
     

    This website is a work in progress. Information on this website is provided as a public service by the Legislative Reference Library. The Legislative Reference Library makes no representation as to its completeness or accuracy and makes no warranty in regard to its use. Users assume all risk of reliance on the information included on this site.

    Have a question, comment or contribution? Email the Library or call 512-463-1252.

    Many photos in Texas Legislators: Past and Present are used with permission of the Texas State Preservation Board. For permission to reproduce these photos, please contact the Texas State Preservation Board graphics coordinator at 512-475-3060.