Legislative Reference Library of Texas About the library Site Index
Legislative Reference Library of Texas
your partner in legislative research
Legislative Reference Library of Texas
your partner in legislative research

LRL Home - Sessions - Sessions and years - Session snapshot


87th Regular Session
January 12, 2021 - May 31, 2021

Leadership

Governor: Greg Abbott -  Vetoes

Lieutenant Governor: Dan Patrick

Speaker(s) of the House: Dade Phelan 

Journals

The House Journal and Senate Journal for the 87th Regular Session are available online.

Rules
House Rules (87th R.S.)

Staff Directories for the 87th Regular Session
House Research Organization. Legislative Staff: 87th Legislature

Membership Statistics for the 87th Legislature

DescriptionHouse
Members
Senate
Members
Total
Gender
Male 111 21 132
Female 38 10 48
Total 149* 31 180
Party affiliation *
Democrat 67 13 80
Republican 82 18 100
Total 149* 31 180
Incumbency **
Incumbents 132** 27 159
Freshmen 16 4 20
Total 148** 31 179
Age ***
Under 30 0 0 0
30 - 39 16 0 16
40 - 49 43 1 44
50 - 59 44 15 59
60 - 69 29 7 36
70 and over 17 8 25
No response 1 0 1

Gender, party affiliation, and age calculations are based on the membership as of the first day of session: 01/12/2021.

*House District 68 is TBD in a special runoff election on January 23, 2021. Governor's Proclamation, December 28, 2021.

** Incumbent totals include members who served the previous session. Freshman totals include members whose first terms began the first day of session: 01/12/2021.

    Not included as incumbent or freshman:
  • Mike Schofield (first served in 84th-85th sessions).

***Age calculations are based on the membership as of the first day of session: January 12, 2021.

Statistics for race and ethnicity are not available.