Legislative Reference Library of Texas About the library Site Index
Legislative Reference Library of Texas
your partner in legislative research
Legislative Reference Library of Texas
your partner in legislative research

LRL Home - Committees - Committee overview


House Committee on Illegal Immigration in Texas, Special - 65th R.S. (1977)

Committee Members
Ruben M. Torres, Chair
Chase Untermeyer, Vice Chair
Melchor Chavez
Jimmie C. Edwards III
Gene Green
W.N. 'Billy' Hall, Jr.
Irma Rangel
Emmett H. Whitehead
Charges
• Study the problems of illegal immigration of aliens into the state; the effect thereof upon units of local government, the economy and the labor market; with detailed analysis and recommendations of suggested proposals, both state and federal, to remedy the situation.

Note:
Ruben Torres (Chair) resigned on 1/30/1978 from the Texas House of Representatives, however, Speaker Clayton then appointed him as a public member of the committee, and Mr. Torres continued to serve as committee chair. (Memorandum from Bill Clayton, Speaker of the Texas House of Represenatives, March 7, 1978. See House Press Memos 1978, L1801.1 P926 1978.)
Billy Hall (Member) resigned from the Committee December 1977 (Press Release from Bill Clayton, Speaker of the Texas House of Represenatives,December 5, 1977. See House Press Memos 1978, L1801.1 P926 1977.)
Melchor Chavez (Member) appointed 3/29/1978. (Memorandum from Bill Clayton, Speaker of the Texas House of Represenatives, March 29, 1978. See House Press Memos 1978, L1801.1 P926 1978.)

Information on this website is provided as a public service by the Legislative Reference Library. The Legislative Reference Library makes no representation as to its completeness or accuracy and makes no warranty in regard to its use. Users assume all risk of reliance on the information included on this site.