Legislative Reference Library of Texas About the library Site Index
Legislative Reference Library of Texas
your partner in legislative research
Legislative Reference Library of Texas
your partner in legislative research

LRL Home - Legislators and Leaders - Texas Legislators: Past & Present - Member profile

James Shepard
Full Name: James Elisha Shepard
Other surnames: Sheppard
Date of birth: April 24, 1817
Date of death: July 16, 1894

Terms of Service top
Chamber District Dates of Service Legislatures Party City/County Note Counties in District
H 49 Jul 12, 1856 - Nov 2, 1857 6th (1)     Brenham / Washington   Washington
H 35 Aug 12, 1850 - Nov 3, 1851 3rd (2) (3)     Brenham / Washington   Washington
(1) James E. Shepard, sworn 7/12/1856, succeeded Benjamin E. Tarver, resigned after Regular Session. Members of the Texas Congress 1836-1845; Members of the Texas Legislature 1846-2004, 2005.
(2) Journal spells name Shepard in 3rd called session. House Journal.
(3) James G. Sheppard succeeded Benjamin E. Tarver, resigned 7/21/1850, in 1st Called Session. Members of the Texas Congress 1836-1845; Members of the Texas Legislature 1846-2004, 2005.
 
Biographical Notes and Resources top
Biographical Sketches
  • Biographical sketch states that James E. Shepard moved to Brenham, Texas in November, 1846, "where he has since chiefly resided. . . He was a member of the Legislature of Texas in 1850, and served a subsequent term prior to the war." Bench and Bar of Texas, 1885.
  • SHEPARD, JAMES E. (1817-1894). Handbook of Texas Online.
  • Biographical sketches of Chauncy B., James E. and Seth Shepard, History of Brenham and Washington County, pp. 84-87. HeritageQuest Online.
  • Other Resources
  • James Elisha Shepard, birth date 4/24/1817, death date 7/16/1894, includes obituary "Death of Judge Shepard," "Judge Shepard was a member of the Texas legislature in 1850 and again just prior to the civil war . . ." Interment in Brenham Masonic Cemetery, Brenham, Washington County. Find a Grave.
  • Relatives: James E. Shepard and Chauncy B. Shepard - brothers; Chauncy B. Shepard - father, Seth Shepard - son; James E. Shepard - uncle, Seth Shepard - nephew; History of Brenham and Washington County, pp. 84-87. HeritageQuest Online.
  • Includes separate entries for James E. Shepard, member of the 6th legislature, and James G. Sheppard, member of the 3rd legislature. Both Shep[p]ards succeeded Benjamin E. Tarver of Washington County following a resignation. Members of the Texas Congress 1836-1845; Members of the Texas Legislature 1846-2004, 2005.
  • Committee Informationtop
    3rd R.S. - 1849
    Finance  
    Governor's Message, Select  
    Judiciary  
    Military Affairs  
    State Affairs  
     

    This website is a work in progress. Information on this website is provided as a public service by the Legislative Reference Library. The Legislative Reference Library makes no representation as to its completeness or accuracy and makes no warranty in regard to its use. Users assume all risk of reliance on the information included on this site.

    Have a question, comment or contribution? Email the Library or call 512-463-1252.

    Many photos in Texas Legislators: Past and Present are used with permission of the Texas State Preservation Board. For permission to reproduce these photos, please contact the Texas State Preservation Board graphics coordinator at 512-475-3060.