D.H. Buchanan

Dexter Harold Buchanan

Full Name: Dexter Harold "Buck" Buchanan
Date of birth: March 26, 1921
Date of death: June 29, 2009

Terms of Service top

Chamber District Dates of Service Legislatures Party City/County Note Counties in District
H 13 Jan 13, 1953 - Jan 11, 1955 53rd   Democrat Longview / Gregg   Gregg
H 6-F Jan 9, 1951 - Jan 13, 1953 52nd   Democrat Longview / Gregg   Gregg, Harrison

Biographical Notes and Resources top

Selected Newspaper articles

Biographical Sketches

Photographs

Composite Photographs on Display in the Capitol

Committee Information top

53rd R.S. - 1953
Common Carriers  
Judiciary  
Public Health  
Revenue and Taxation (Chair) 
State Affairs  
52nd R.S. - 1951
Common Carriers  
Judiciary  
Motor Traffic  
Oil, Gas and Mining  
Penitentiaries  

This website is a work in progress. Information on this website is provided as a public service by the Legislative Reference Library. The Legislative Reference Library makes no representation as to its completeness or accuracy and makes no warranty in regard to its use. Users assume all risk of reliance on the information included on this site.

Have a question, comment or contribution? Email the Library or call 512-463-1252.

Many photos in Texas Legislators: Past and Present are used with permission of the Texas State Preservation Board. For permission to reproduce these photos, please contact the Texas State Preservation Board graphics coordinator at 512-475-3060.