Legislative Reference Library of Texas About the library Site Index
Legislative Reference Library of Texas
your partner in legislative research
Legislative Reference Library of Texas
your partner in legislative research

LRL Home - Legislators and Leaders - Texas Legislators: Past & Present - Member profile

Cecil Murphy Cecil Murphy
Full Name: William Cecil Murphy
Date of birth: March 15, 1900
Date of death: May 2, 1960

Terms of Service top
Chamber District Dates of Service Legislatures Party City/County Note Counties in District
S 9 Nov 12, 1932 - Jan 8, 1935 43rd (1) (2) (3) (4)   42nd (5)   Democrat Gainesville / Cooke Senate President Pro Tempore (43rd)   Cooke, Fannin, Grayson
(1) Cecil Murphy. Senate Journal.
(2) Cecil Murphy. Texas Legislative Manual.
(3) 43rd Legislature - Senate President Pro Tempore, 3rd C.S., elected 8/27/1934. Senate Journal.
(4) 43rd Legislature - 1/10/1933, p. 1, listed in "Roll Call of Holdover Senators." Senate Media.
(5) Cecil Murphy, sworn 11/12/1932, succeeded to unexpired term of Jacob J. Loy, resigned 9/22/1932. Members of the Texas Congress 1836-1845; Members of the Texas Legislature 1846-2004, 2005.
 
Biographical Notes and Resources top
Biographical Sketches
  • Memorial, September 1960, p. 600. William Cecil Murphy, " . . . public career included membership on the Texas Democratic Executive Committee from 1930-32." Texas Bar Journal.
  • Photographs
  • Photograph. Cecil Murphy, 43rd Legislature, State Preservation Board
  • Composite Photographs on Display in the Capitol
  • 42nd session composite photo of Senate members (3rd floor back hall corridor, east wall. 3E.C2). State Preservation Board.
  • 43rd session composite photo of Senate members (Ground floor corridor, south wall. GE.C1). State Preservation Board.
  • Committee Informationtop
    43rd R.S. - 1933
    Agricultural Affairs  
    Anti-Nepotism, Special  
    Civil Jurisprudence  
    Constitutional Amendments (Vice Chair) 
    Counties and County Boundaries  
    Criminal Jurisprudence  
    Highway Department Investigation, Committee of the Whole Senate  
    Labor  
    Public Buildings and Grounds (Chair) 
    State Penitentiaries  
    Stock and Stockraising  
    Texas Rehabilitation and Relief Commission Investigation, Committee of the Whole Senate  
    Texas Rehabilitation and Relief Commission Investigation, Committee of the Whole Senate, Steering Committee  
    42nd R.S. - 1931
    Agricultural Affairs  
    Commerce and Manufacturing  
    Insurance  
    Labor  
    Representative Districts  
    State Highways and Motor Traffic  
    State Penitentiaries  
    Stock and Stock Raising  
    Towns and City Corporations  
     

    This website is a work in progress. Information on this website is provided as a public service by the Legislative Reference Library. The Legislative Reference Library makes no representation as to its completeness or accuracy and makes no warranty in regard to its use. Users assume all risk of reliance on the information included on this site.

    Have a question, comment or contribution? Email the Library or call 512-463-1252.

    Many photos in Texas Legislators: Past and Present are used with permission of the Texas State Preservation Board. For permission to reproduce these photos, please contact the Texas State Preservation Board graphics coordinator at 512-475-3060.