Legislative Reference Library of Texas About the library Site Index
Legislative Reference Library of Texas
your partner in legislative research
Legislative Reference Library of Texas
your partner in legislative research

LRL Home - Legislators and Leaders - Texas Legislators: Past & Present - Member profile

Mijamin Priest
Full Name: Mijamin Priest
Date of birth: December 23, 1808
Date of death: March 15, 1884

Terms of Service top
Chamber District Dates of Service Legislatures Party City/County Note Counties in District
S 3 Feb 8, 1870 - Jan 10, 1871 12th (1) (2) (3) (4) (5) (6) (7) (8)   Radical Republican Rusk / Cherokee    
(1) M. Priest declined qualifying in the provisional session, p. 4. House Journal.
(2) 12th Legislature, 1st C.S. - M. Priest present and voting throughout the 1st C.S. Senate Journal.
(3) 12th Legislature, Provisional Session - Communication from General J.J. Reynolds declaring the Hon. M. Priest ineligible to serve in the Senate under the reconstruction laws, 2/12/1870, p. 12. Senate Journal.
(4) 12th Legislature, Provisional Session - J.E. Dillard entitled to seat in Senate; M. Priest disqualified, 2/22/1870, p. 36. Copy of resolution transmitted to J. Dillard with request that he appear and qualify at the opening of the next regular session. Senate Journal.
(5) M. Priest of the Senate and L.W. Cooper and James R. Burnett of the House appointed to judgeships, 8/25/1870, p. 2. Galveston Daily News.
(6) James Dillard ran second to Priest in District 3 election for Provisional Session and was putative successor to Priest when the latter was declared ineligible by the military government 2/17/1870, but the resolution granting the seat to Dillard was tabled 2/22. Priest, qualified and sworn in Called Session, resigned 8/15, succeeded in special election 11/28 to 12/1 by Dillard, sworn 1/10/1871, but declared ineligible and the seat declared vacant 4/10. In special election 10/3 through 10/6, Dillard won again and was sworn 10/31. Members of the Texas Congress 1836-1845; Members of the Texas Legislature 1846-2004, 2005.
(7) 12th Legislature, 1st C.S. - Drawing for Terms of Office, 5/2/1870, pp. 51-52. Drew 2-year term. Senate Journal.
(8) Party affiliation, Radical. Roster of members, 12th Legislature, 1870. Texas Almanac for . . . and Emigrant's Guide to Texas.
 
Biographical Notes and Resources top
Resolutions and Journal entries
  • Address concerning the removal of Judge M. Priest, pp. 200-204, 2/4/1874, 14th Legislature, First Session. Senate Journal.
  • Amended address presenting causes for removal of Judge M. Priest, 2/25/1874, pp. 388-396, 14th Legislature, First Session. Senate Journal.
  • Cause against Judge M. Priest sustained, 3/17/1874, pp. 577-578, 14th Legislature, First Session. Senate Journal.
  • Joint session convened for trial of Judge M. Priest, 3/16/1874 and 3/17/1874, pp. 561, 565-567, 14th Legislature, First Session. Senate Journal.
  • Message from the governor announcing the removal of Judge M. Priest, 3/18/1874, pp. 596-598, 14th Legislature, First Session. Senate Journal.
  • Message from the House of Representatives concerning the removal of Judges M. Priest, L.W. Cooper, and M.W. Wheeler, 2/2/1874, p. 176, 14th Legislature, First Session. Senate Journal.
  • Petition of Judge M. Priest, 2/27/1874, pp. 406-407, 14th Legislature, First Session. Senate Journal.
  • Report of Joint Committee concerning the trial of Judge M. Priest, 3/13/1874, pp. 531-532, 14th Legislature, First Session. Senate Journal.
  • Resolution requesting a committee be appointed to investigate charges against Judges L.W. Cooper, M. Priest, M.W. Wheeler, and Henry Maney, 2/10/1874, pp. 248-248a, 14th Legislature, First Session. Senate Journal.
  • Other Resources
  • Migration steps and additional notes, Migrations.org, 2004.
  • Photos and family group sheet, Mijamin Priest and His Descendants, A Pictorial History, 2001.
  • Mijamin Priest Bible record, "Cherokee County Bible Records," RootsWeb.com Internet genealogical service.
  • Committee Informationtop
    12th Adjourned - 1871
    Claims and Accounts (Chair) 
    Contingent Expenses  
    Enrolled Bills  
    Judiciary (Chair) 
    State Affairs  
    12th R.S. - 1871
    Claims and Accounts (Chair) 
    Contingent Expenses  
    Enrolled Bills  
    Judiciary (Chair) 
    State Affairs  
    12th 1st C.S. - 1870
    Claims and Accounts (Chair) 
    Contingent Expenses  
    Enrolled Bills  
    Judiciary (Chair) 
    State Affairs  
     

    This website is a work in progress. Information on this website is provided as a public service by the Legislative Reference Library. The Legislative Reference Library makes no representation as to its completeness or accuracy and makes no warranty in regard to its use. Users assume all risk of reliance on the information included on this site.

    Have a question, comment or contribution? Email the Library or call 512-463-1252.

    Many photos in Texas Legislators: Past and Present are used with permission of the Texas State Preservation Board. For permission to reproduce these photos, please contact the Texas State Preservation Board graphics coordinator at 512-475-3060.