Mike Martin

Michael W. Martin

Full Name: Michael W. "Mike" Martin

Terms of Service top

Chamber District Dates of Service Legislatures Party City/County Note Counties in District
H 13 Jan 13, 1981 - Apr 22, 1982 67th (1) (2) (3)   Republican Longview / Gregg   Gregg

(1) James E. Mankins, in special election 5/22/1982, sworn 5/24/1982, succeeded Michael W. Martin, resigned 4/22/1982. First session was 67th 2nd Called Session. Members of the Texas Congress 1836-1845; Members of the Texas Legislature 1846-2004, 2005.
(2) Resignation letter to Governor Clements dated 4/22/1982, effective immediately. Texas House of Representatives.
(3) Mike Martin defeated Jimmy Mankins in House District 13 election on 11/4/1980. General Election 11/4/1980. Texas Secretary of State - Texas Official General Election Returns [Including Primary], 1936.

Biographical Notes and Resources top

Photographs

  • Photograph. Mike Martin, 67th Legislature, State Preservation Board

Composite Photographs on Display in the Capitol

Committee Information top

67th R.S. - 1981
Higher Education  
Human Services  

This website is a work in progress. Information on this website is provided as a public service by the Legislative Reference Library. The Legislative Reference Library makes no representation as to its completeness or accuracy and makes no warranty in regard to its use. Users assume all risk of reliance on the information included on this site.

Have a question, comment or contribution? Email the Library or call 512-463-1252.

Many photos in Texas Legislators: Past and Present are used with permission of the Texas State Preservation Board. For permission to reproduce these photos, please contact the Texas State Preservation Board graphics coordinator at 512-475-3060.