Legislative Reference Library of Texas About the library Site Index
Legislative Reference Library of Texas
your partner in legislative research
Legislative Reference Library of Texas
your partner in legislative research

LRL Home - Legislators and Leaders - Speakers of the House of Representatives, 1846 - present - Speaker George Cassety Pendleton

Speaker George Cassety Pendleton    
George Cassety Pendleton
Full name: George Cassety Pendleton
Biography: HTO
Party: Democrat
Dates of Service
Jan 11, 1887 - Jan 8, 1889
Sessions Served
20th (R.S., 1st C.S.)
Legislative offices
Member, Texas House of Representatives (1883 - 1889)
Lt. Governor January 21, 1891 - January 17, 1893
Elected State or Federal Offices
U.S. Representative, 1893 - 1897
Clips:
No clips found.
   
Documents:
Speeches  (2)
Messages/Proclamations  (0)
News Releases  (0)
Other  (0)
Speaker election documents (View)
Archival and oral history collections (View)