Legislative Reference Library of Texas About the library Site Index
Legislative Reference Library of Texas
your partner in legislative research
Legislative Reference Library of Texas
your partner in legislative research

LRL Home - Legislators and Leaders - Speakers of the House of Representatives, 1846 - present - Speaker David Catchings Dickson

Speaker David Catchings Dickson    
David Catchings Dickson
Full name: David Catchings Dickson
Biography: HTO
Dates of Service
Nov 3, 1851 - Nov 7, 1853
Sessions Served
4th (R.S., 1st C.S.)
Legislative offices
Member, Texas House of Representatives (1846 - 1847)
Member, Texas House of Representatives (1849 - 1853)
Member, Texas House of Representatives (1856 - 1857)
Member, Texas House of Representatives (1859 - 1861)
Member, Texas Senate (1863 - 1866)
Lt. Governor December 21, 1853 - December 21, 1855
Elected State or Federal Offices
None
Clips:
No clips found.
   
Documents:
Speeches  (1)
Messages/Proclamations  (0)
News Releases  (0)
Other  (0)
Speaker election documents (View)
Archival and oral history collections (View)