Legislative Reference Library of Texas About the library Site Index
Legislative Reference Library of Texas
your partner in legislative research
Legislative Reference Library of Texas
your partner in legislative research

LRL Home - Legislators and Leaders - Texas Legislators: Past & Present - Member profile

John Lee Smith John Lee Smith
Full Name: John Lee Smith
Date of birth: May 16, 1894
Date of death: September 26, 1963

Terms of Service top
Chamber District Dates of Service Legislatures Party City/County Note Counties in District
S 24 Jan 14, 1941 - Mar 1, 1942 47th (1) (2) (3)   Democrat Throckmorton / Throckmorton   Callahan, Eastland, Fisher, Haskell, Jones, Mitchell, Nolan, Scurry, Shackelford, Stephens, Taylor, Throckmorton
(1) Dallas Morning News 3/1/1942, "Throckmorton Senator Bids for Promotion: Becomes Candidate for Nomination as Lieutenant Governor" [LRL microfilm, Articles of Interest]. Legislative Clipping Service.
(2) Pat M. Bullock, in special election 11/3/1942, succeeded to unexpired term of John L. Smith (in Senate), resigned 9/10/1941. Bullock resigned 11/18/1942, after reelection 11/3/1942. Members of the Texas Congress 1836-1845; Members of the Texas Legislature 1846-2004, 2005.
(3) 47th Legislature, 1st C.S. - Members of the Senate roll includes Smith. Eighth Day roll, 9/19/1941, p. 70 shows Smith was present as a Senator on last day of the session. Senate Journal.
 
Biographical Notes and Resources top
Selected Newspaper articles
Biographical Sketches
  • SMITH, JOHN LEE (1894-1963). Handbook of Texas Online.
  • 32nd Lieutenant Governor: John Lee Smith. Photo and biographical sketch. Presiding Officers of the Texas Legislature, 1846-2016, 2016.
  • Memorial, March 1964, p. 205. Texas Bar Journal.
  • Military Service Notes
  • United States Army, 71st Field Artillery, World War I. Handbook of Texas Online.
  • United States Army. Photo and salute. With Honor and Gratitude: A Special Thank You to Our Texas Senate Members Who Served Our Country, 2017.
  • Photographs
  • Photograph. John Lee Smith, Presiding Officers of the Texas Legislature, 1846-2006
  • Photograph. John Lee Smith, 47th Legislature, State Preservation Board
  • Composite Photographs on Display in the Capitol
  • 47th session composite photo of Senate members (Ground floor corridor, south wall. GE.C1). State Preservation Board.
  • Committee Informationtop
    47th R.S. - 1941
    Civil Jurisprudence  
    Commerce and Manufactures  
    Constitutional Amendments (Vice Chair) 
    Election Law Violations, Investigation, Special  
    Game and Fish (Chair) 
    Highways and Motor Traffic  
    Judicial Districts  
    Military Affairs  
    Mining, Irrigation and Drainage  
    Public Lands and Land Office  
    Rules  
    State Affairs  
    State Institutions and Departments (Chair) 
    Stock and Stock Raising  
    Un-American Activities  
     

    This website is a work in progress. Information on this website is provided as a public service by the Legislative Reference Library. The Legislative Reference Library makes no representation as to its completeness or accuracy and makes no warranty in regard to its use. Users assume all risk of reliance on the information included on this site.

    Have a question, comment or contribution? Email the Library or call 512-463-1252.

    Many photos in Texas Legislators: Past and Present are used with permission of the Texas State Preservation Board. For permission to reproduce these photos, please contact the Texas State Preservation Board graphics coordinator at 512-475-3060.