Legislative Reference Library

Texas Legislators: Past & Present

John Allen Mobley III

John A. Mobley, Jr.
Full Name: John Allen Mobley III

Terms of Service

  • House, 59th (1) (2) Legislature
    2/22/1965 - 1/10/1967
    Democrat
(1) John Mobley, in special election 2/13/1965, sworn 2/22/1965, succeeded Byron M. Tunnell, resigned 1/8/1965. Members of the Texas Congress 1836-1845; Members of the Texas Legislature 1846-2004 2005.
(2) Oath of office and certificate of election. Sworn 2/22/1965. Oaths of Office .

Biographical Notes and Resources

Resolutions and Journal entries

Photographs

Other Resources

LRL Home | View full site