Legislative Reference Library

Texas Legislators: Past & Present

D. Barnard Hardeman

D. Barnard Hardeman, Jr.
Full Name: D. Barnard Hardeman, Jr.
Birth date: August 16, 1914
Death date: December 3, 1981

Terms of Service

  • House, 54th (1) Legislature
    1/11/1955 - 1/8/1957
    Democrat
  • House, 52nd Legislature
    1/9/1951 - 1/13/1953
    Democrat
(1) 54th Legislature - shows Hardeman served in 51st, 54th House; House Journals show 52nd and 54th. Texas Legislative Manual .

Biographical Notes and Resources

Selected Newspaper articles

Photographs

Other Resources

LRL Home | View full site