Legislative Reference Library

Texas Legislators: Past & Present

Keith Franklin Kelly

Keith F. Kelly
Full Name: Keith Franklin Kelly
Birth date: June 10, 1914
Death date: July 5, 1987

Terms of Service

  • Senate, 52nd (1) Legislature
    1/9/1951 - 1/13/1953
    Democrat
  • Senate, 51st & 50th Legislatures
    1/14/1947 - 1/9/1951
    Democrat
(1) 2-year term; entire Senate went up for reelection in 1952 due to redistricting. Texas Constitution Art. III, ยง3, Election and term of office of Senators .

Biographical Notes and Resources

Resolutions and Journal entries

Photographs

Other Resources

LRL Home | View full site