Legislative Reference Library

Texas Legislators: Past & Present

Alford Henderson Flanagan

Alford H. Flanagan
Full Name: Alford Henderson Flanagan
Birth date: November 22, 1915
Death date: December 5, 1981

Terms of Service

  • House, 51st Legislature
    1/11/1949 - 1/9/1951
    Democrat
  • House, 50th Legislature
    1/14/1947 - 1/11/1949
    Democrat

Biographical Notes and Resources

Resolutions and Journal entries

  • 67th Legislature, 2nd C.S., SR 39. Resolutions - Memorial .
  • World War II. "Mr. Flanagan served with great honor and valor in the Pacific Theater during World War II." 67th Legislature, 2nd C.S., SR 39. Resolutions - Memorial .

Photographs

Other Resources

LRL Home | View full site