Legislative Reference Library

Texas Legislators: Past & Present

Arthur Edmund Gromatzky

Arthur E. Gromatzky
Full Name: Arthur Edmund "Pat" Gromatzky
Birth date: July 1, 1913
Death date: August 16, 1981

Terms of Service

  • House, 52nd Legislature
    1/9/1951 - 1/13/1953
    Democrat
  • House, 51st (1) Legislature
    2/15/1949 - 1/9/1951
    Democrat
(1) William E. Heatly, incumbent of 50th Leg., was held over and was sworn and seated 1/26/1949, when J.R. Eanes resigned 1/13/1949, before being sworn in. Arthur E. Gromatzky, in special election 2/10/1949, succeeded Heatly and was sworn 2/15/1949. Members of the Texas Congress 1836-1845; Members of the Texas Legislature 1846-2004 2005.

Biographical Notes and Resources

Resolutions and Journal entries

  • 67th Legislature, 2nd C.S., HR 3. Resolutions - Memorial .
  • World War II. "During World War II, Mr. Gromatzky entered military service and was assigned to the Finance Department as paymaster." 67th Legislature, 2nd C.S., HR 3. Resolutions - Memorial .

Photographs

Other Resources

LRL Home | View full site