Legislative Reference Library

Texas Legislators: Past & Present

Dann Kirby

Dann Kirby
Full Name: Dann Kirby

Terms of Service

  • House, 49th (2) Legislature
    1/9/1945 - 1/14/1947
    Democrat
  • House, 48th (1) Legislature
    1/12/1943 - 1/9/1945
    Democrat
(1) District No. 90f, Dann Kirby. House Journal .
(2) District No. 90, Dann Kirby, El Paso. House Journal .

Biographical Notes and Resources

Photographs

Other Resources

  • "Dann Kirby to Run Stand in New Building," 11/25/1958, p. 3. "Mr. Kirby, who is blind, served as a Texas state representative for two terms." El Paso Herald Post .
  • 48th Legislature (1943) - Dan Kirby, postoffice El Paso, El Paso County, nativity Alabama, age 25, salesman.
    49th Legislature (1945) - Dann Kirby, postoffice El Paso, El Paso County, nativity Alabama, age 27, salesman. Texas Legislative Manual .
LRL Home | View full site