Legislative Reference Library

Texas Legislators: Past & Present

R. Temple Dickson

Robert Temple Dickson, Sr.
Full Name: Robert Temple Dickson
Birth date: September 12, 1909
Death date: December 2, 1950

Terms of Service

  • House, 47th Legislature
    1/14/1941 - 1/12/1943
    Democrat
  • House, 46th Legislature
    1/10/1939 - 1/14/1941
    Democrat

Biographical Notes and Resources

Photographs

Other Resources

  • Relatives: R. Temple Dickson - father, R. Temple Dickson III - son. "Temple Dickson: Country Lawyer Raises Rural Voice in the Legislature," 3/12/1989. Abilene Reporter-News .
  • Memorial, February 1951, p. 97. Texas Bar Journal .
  • United States Navy, World War II. "Elected to the Texas Legislature in 1937 by the 117th District, he served two terms, but resigned in 1941 to enlist in the U.S. Navy." Memorial, February 1951, p. 97. Texas Bar Journal .

Committee Information

LRL Home | View full site