Legislative Reference Library

Texas Legislators: Past & Present

Ephraim McDaniel Davis

Ephraim Davis
Full Name: Ephraim McDaniel Davis
Birth date: December 15, 1883
Death date: October 14, 1957

Terms of Service

  • Senate, 45th (1) & 44th (2) Legislatures
    1/8/1935 - 1/10/1939
    Democrat
  • House, 42nd Legislature
    1/13/1931 - 1/10/1933
    Democrat
(1) 45th Legislature - 1/12/1937, pp. 1-2, listed in "Roll Call of Senators . . . who were Members of the Forty-fourth Legislature and whose terms of office continue for the duration of the Forty-fifth Legislature." Senate Journal .
(2) 44th Legislature - 1/8/1935, p. 1, listed in "Roll Call of New Senators" and "Certificate of New Senators." Senate Journal .

Biographical Notes and Resources

Resolutions and Journal entries

  • United States Army, Captain, World War I. "In 1917 he volunteered for service in the United States Army at Leon Springs, from which Service he was honorably discharged with the rank of Captain." 55th Legislature, 1st C.S., SR 42. Resolutions - Memorial .
  • 55th Legislature, 1st C.S., SR 42. Resolutions - Memorial .
  • 55th Legislature, 1st C.S., HSR 19. Resolutions - Memorial .

Photographs

Other Resources

LRL Home | View full site