Legislative Reference Library

Texas Legislators: Past & Present

Washington Woodruff King

Winter King
Full Name: Washington Woodruff "Cap" King
Birth date: January 5, 1880
Death date: February 6, 1959

Terms of Service

  • House, 44th Legislature
    1/8/1935 - 1/12/1937
    Democrat
  • House, 33rd Legislature
    1/14/1913 - 1/12/1915
    Democrat

Biographical Notes and Resources

Resolutions and Journal entries

  • 56th Legislature, R.S., HSR 225. Resolutions - Memorial .
  • United States Army, Lieutenant, World War I. "He had hardly begun his practice when he was commissioned a Lieutenant in the Army Intelligence Service in 1917. He resumed the practice of Law in Dallas in 1919." 56th Legislature, R.S., HSR 225. Resolutions - Memorial .
  • 56th Legislature, R.S., SR 86. Resolutions - Memorial .

Photographs

Other Resources

LRL Home | View full site