Legislative Reference Library

Texas Legislators: Past & Present

Cecil Murphy

Cecil Murphy
Full Name: William Cecil Murphy
Birth date: March 15, 1900
Death date: May 2, 1960

Terms of Service

(1) Cecil Murphy, sworn 11/12/1932, succeeded to unexpired term of Jacob J. Loy, resigned 9/22/1932. Members of the Texas Congress 1836-1845; Members of the Texas Legislature 1846-2004 2005.
(2) Cecil Murphy. Senate Journal .
(3) 43rd Legislature - 1/10/1933, p. 1, listed in "Roll Call of Holdover Senators." Senate Media .
(4) Cecil Murphy. Texas Legislative Manual .

Biographical Notes and Resources

Photographs

Other Resources

  • Memorial, September 1960, p. 600. William Cecil Murphy, " . . . public career included membership on the Texas Democratic Executive Committee from 1930-32." Texas Bar Journal .
LRL Home | View full site