Legislative Reference Library

Texas Legislators: Past & Present

Walter Frank Woodul

Walter Woodul
Full Name: Walter Frank Woodul, Sr.
Birth date: September 25, 1892
Death date: October 1, 1984

Terms of Service

(1) "Fifteen State Senators Must Seek Re-Election in Summer", 1/3/1930, p. 2. Big Spring Daily Herald .
(2) Walter F. Woodul, in special election 11/6/1928, sworn in 41st Legislature, succeeded James W. Hall, resigned 10/1/1928. Members of the Texas Congress 1836-1845; Members of the Texas Legislature 1846-2004 2005.
(3) Edwin A. Atlee, Jr., in special election 2/15/1918, sworn 2/26/1918, succeeded Walter F. Woodul, resigned after 3rd Called Session. Members of the Texas Congress 1836-1845; Members of the Texas Legislature 1846-2004 2005.
(4) 42nd Legislature - 1/13/1931, p. 1, listed in "Roll Call of Newly-Elected Senators." Senate Journal .
(5) 41st Legislature - 1/8/1929, p. 1, listed in "Certificate of New Senators." Senate Journal .
(6) 43rd Legislature - 1/10/1933, p. 1, listed in "Roll Call of Holdover Senators." Senate Media .

Biographical Notes and Resources

Resolutions and Journal entries

Photographs

Other Resources

Committee Information

LRL Home | View full site