Legislative Reference Library

Texas Legislators: Past & Present

Robert Bernerd Anderson

Robert Bernerd Anderson
Full Name: Robert Bernerd Anderson
Birth date: June 4, 1910
Death date: August 14, 1989

Terms of Service

  • House, 43rd (1) Legislature
    1/10/1933 - 9/11/1933
    Democrat
(1) Edgar E. Hunter, in special election 10/2/1933, sworn 10/4/1933, succeeded R.B. Anderson, resigned 9/11/1933. Members of the Texas Congress 1836-1845; Members of the Texas Legislature 1846-2004 2005.

Biographical Notes and Resources

Selected Newspaper articles

Resolutions and Journal entries

Photographs

Other Resources

  • Portrait and biographical sketch. Originally a Democrat, Anderson switched parties in 1956 and became a Republican. Downfall Dictionary 2008.
  • Interment in Rose Hill Cemetery, Cleburne, TX. Find a Grave .
  • Photos and biographical sketch, Naval History & Heritage Command .
  • "Robert B. Anderson, ex-treasury chief, dies at 79," 8/16/1989, p. 9B, New York Times .
  • "Ex-treasury chief gets 1-month term in bank fraud case," 6/26/1987, p. A1, New York Times .
  • "Ex-intelligence agents are said to have major roles in Oman," 3/26/1985, p. A8, New York Times .

Committee Information

LRL Home | View full site