Legislative Reference Library

Texas Legislators: Past & Present

Richard Saffarrans Bowers

R.S. Bowers
Full Name: Richard Saffarrans Bowers
Birth date: December 3, 1875
Death date: October 12, 1946

Terms of Service

(1) 2-year term; entire Senate went up for reelection in 1924 due to redistricting. Act approved 1921 and effective Apr. 1, 1924, 37th Leg., 1st C.S., ch. 60, Apportionment Laws of Texas, 1836-1950 1950.
(2) 39th Legislature - 1/13/1925, p. 1, shows all 31 Senators were elected on 11/4/1924. Senate Journal .
(3) 40th Legislature - 1/11/1927, p. 1, listed in "Roll Call of Holdover Senators." Senate Journal .
(4) 38th Legislature - 1/9/1923, p. 1-2, List of State Senators Elected at the General Election Held November Seventh, 1922. Senate Journal .
(5) 39th Legislature - Drawing for Terms of Office, 1/15/1925, pp. 34-35. Drew 4-year term. Senate Journal .

Biographical Notes and Resources

Photographs

Other Resources

  • Houston Press, 10/15/1946, p. 18, col. 1. Card File .
  • Obituary, "Heart Attack Claims Life of R.S. Bowers," The Caldwell News and The Burleson County Ledger, 10/18/1946, pp. 1, 4, crediting the Harrie P. Woodson Library. Portal to Texas History (University of North Texas Libraries) .
  • Memorial, January 1947, p. 41. Texas Bar Journal .
  • Texas National Guard, Lieutenant. "In the early 1900s he was a lieutenant in the infantry of the Texas National Guard . . ." Memorial, January 1947, p. 41. Texas Bar Journal .
LRL Home | View full site