Legislative Reference Library

Texas Legislators: Past & Present

Roy Joyner Daniel

Roy Daniel
Full Name: Roy Joyner Daniel
Birth date: December 2, 1895
Death date: July 16, 1950

Terms of Service

  • House, 40th Legislature
    1/11/1927 - 1/8/1929
    Democrat
  • House, 39th Legislature
    1/13/1925 - 1/11/1927
    Democrat

Biographical Notes and Resources

Photographs

Other Resources

  • Memorial, March 1951, p. 147. Texas Bar Journal .
  • United States Marine Corps, World War I; United States Navy, World War II. "A veteran of the U.S. Marine Corps in World War I and naval service in World War II, Mr. Daniel served in Europe during the first war and in the South Pacific for two years in the second." Texas Bar Journal .

Committee Information

LRL Home | View full site